Live around the world

Around the world in love

Sighetu marmatiei, Sapanta, Ukraine 20 and 21 August

Sighetu marmatiei

So finally we got a minibus to Sighetu. It took us around two hours to get there and another two until we found accommodation. Because it was raining really a lot we couldn’t set up a tent. At a point of giving up we met a seemingly confused man carrying two pink toilet paper rolls. His strange mumbling and consistent answers of “Da” to whatever we asked, somehow matched perfectly with our hopeless state of mind that we simply gave in and followed him blindly towards our destiny which was a gift from heaven in the form of a cheap motel. Price for studio room for two persons was 16 euro.

 

Tákže nakoniec sme sa odviezli minibusom do Sighetu marmatiei. Cesta trvala okolo dvoch hodín a cca ďalšie dve hodiny sme hľadali ubytovanie. Kôli dažďu sme nemohli spať v stane a hľadanie nejakého lacného ubytovania sa pretialo skoro na dve hodiny. Keď sme boli, dá sa povedať v stave rezignácie sa pri nas pristavil taký zmetený pán nesúci dva ružové toaletné papiere. Po krátkom rozhovore sme usúdili, že vie kde sa nachádza lacné ubytovanie, tak sme ho nasledovali. Po pár minútach sme si všimli, že on na všetko odpovdá “da” 😀 a bolo veľmi tažké posúdiť či nás naozaj berie do motela 😀 Nakoniec sme naozaj dorazili do motela, kde sme zaplatili 16 eur pre oboch 😛

_DSC1148 _DSC1145

21. August

We woke up at 9:00 and walked around Sighetu. This, aside of the 17th century church and some old soviet cemeteries, was not very impressive. However this was a good base for our planned activities. On our attempts to get to Sapanta, where we planned to see the ‘merry cemetery’ we made a sign and started to hitchhike. After one minute a taxi driver took us in his car for free and explained us in Russian how hitchhiking  in Romania works. He dropped us off at a parking place where people take you for a small fee to the neighbouring villages. We made our way to Sapanta accompanied by two traditionally dressed old ladies.

Vstali sme o deviatej a trocha sa poprechádzali po Sighetu. Okrem kostola z 17.st. a pár cintorínov nás toto mesto moc neuchvátilo. Na pláne sme ale mali ísť do Sapanty, kde sme chceli vidieť cintorín “Merry cementery”. Po asi minúte stopovania s nápisom “Sapanta” pri nás zastavil taxikár, a po rusky nám vysvetlil ako sa stopuje v Rumunsku. Stačí sa postaviť na zastávku, len kývnuť na idúce auto a samozrejme zaplatiť. Zoberie vás skoro každý kedže autostop tu nahradil autobusovú dopravu 😀 Dostali sme sa do auta s dvoma babkami :)

_DSC1155

In Sapanta we quickly made our way to this merry cemetery. The idea behind this cemetery is that a woodworker has made all these monuments in which you can see a picture which shows how the friends saw the person with a description of how the one who passed away saw himself. So quite often the description would be funny. While visiting the cemetery a big storm came and we had to hide in someone’s garden. We helped them to take inside all their carpets and stayed with them for a while before continuing to see the rest of Sapanta and going back to Sighetu.

V Sapante sme našli cintorín pomerne rýchlo. Na pomníkoch je vždy obrázok a sprievodný text, pričom obrázok, ktorý znázorňuje ako priatelia vnímali zosnulého a text zas znázorňuje ako pozostalý videl sám seba. Keby sme rozumeli rumunštine možno by sme sa na tom zasmiali 😀 _DSC1179 _DSC1172

_DSC1208 _DSC1279

Back to Sighetu, we crossed the border to Ukraine. After a short walk there we wanted to go back because we were not very impressed. However we met some local boys and they guided us through the salt mines and salt spa/lake. We were walking with these 16 year old boys for 3 hours and we learned and saw a lot. The school and hospitals can’t be compared to Romania and many buildings are never completed: for example there are 4 Railway stations of which only one is being used. The boys also explained about the war that they were afraid of it and just wanted Ukraine to be Ukrain.

After coming back to Sighetu we found a car to a village near Viseu de sus and after paying a bit extra and the strong storm they brought us all the way to our pension.

Vrátli sme sa do Sighetu, odkiaľ sme pešo prešli hranicu do Ukrajiny, do Slatiny.Tu sme si samozrejme dali pivo v miestnej krčme a tam sme stretli troch chlapcov, mohli mať okolo 16 rokov a tí nám ponúkli, že nám to tam ukážu. V porovnaní s Rumunskom pôsobobilo všetko naokolo veľmi chudobne, všade odpadky. Každá druhá budova nedostavaná. Majú tam napríklad 4 vlakové stanice a z toho len jedna je dostavaná atď..

Z Ukrajiny sme sa vrátlli do Sighetu a  začali sme stopov až až o 20.00. Zobralo nás jedno auto ale len do pol cesty, ale kedže už bola tma a pršalo, za príplatok nás odviezol až k Hostelu vo Viseu de sus.

 

_DSC1352 _DSC1300 _DSC1340

After coming back to Sighetu we found a car to a village near Viseu de sus and after paying a bit extra and the strong storm they brought us all the way to our pension.

Z Ukrajiny sme sa vrátlli do Sighetu a  začali sme stopov až až o 20.00. Zobralo nás jedno auto ale len do pol cesty, ale kedže už bola tma a pršalo, za príplatok nás odviezol až k Hostelu vo Viseu de sus.

_DSC1359 _DSC1358

 

Danny Nadezda • August 24, 2014


Previous Post

Next Post

Tell us... anything :)

%d bloggers like this: